Pěší turistika
Naučná stezka Cesta kolem Světa
Naučná stezka kolem Světa tvoří 12 kilometrů dlouhý uzavřený okruh kolem rybníku Svět (na jihozápadním okraji města Třeboně).
Na 16 informačních tabulích stezka poskytuje návštěvníkům základní informace o vývoji Třeboňska. Většina informačních panelů je věnována základním ekologickým vztahům v přírodě a jednotlivým rostlinným a živočišným druhům, typickým pro různá společenstva třeboňské krajiny. Mimo to také přibližuje historii rybníkářství, lázeňství a vývoj lidové architektury.
Trasa stezky vede po polních a lesních cestách, část po lučních pěšinách a také po hrázi rybníka Svět. K vybavení stezky patří i odpočinková místa s lavičkami, mnohé s výhledy do okolní krajiny.
Naučná stezka Borkovická blata
Přírodní rezervace Borkovická blata (nazývané též Soběslavsko-veselská blata anebo jen krátce Blata), představují nejsevernější rašeliniště Třeboňské pánve. Jedná se o chráněné území nedaleko obce Borkovice u Soběslavi. Bylo vyhlášené přírodní rezervací v roce 1980.
Borkovické rašeliniště začalo vznikat před více než 10 000 lety. Blatská příroda se vyvíjela v atypických podmínkách, na zamokřených lokalitách, močálech a bahniskách. Dařilo se zde jen různým vlhkomilným rostlinám, mechům, rákosu, sítninám, ostřicím a pod. Jejich zbytky se nemohly v půdách chudých kyslíkem rychle rozkládat a mineralizovat, proto rašeliněly. Postupně vznikala vrstva rašeliny o mocnosti 2 – 6 metrů. Jméno blat je zřejmě od slova borek (= ručně vytěžený hranol rašeliny). Od 19. stol. se zde prováděla těžba ručně, vytěžené borky se sušily a používali jako otop. Od 50. do 70. let 20. století zde byla velkoplošná průmyslová těžba.
Rezervací prochází naučná stezka Blatská stezka, která začíná 3 km severně od obce Mažice (parkoviště NS Borkovická blata) a je unikátní mj. obrovskou informační hodnotou. Procházkou po této stezce (délka 5,5 km, asi 2 hodiny; 31 zastávek) se seznámíte s krásnou a ojedinělou blatskou přírodou, její florou a faunou a také se něco dozvíte o těžbě rašeliny a o rekultizaci této oblasti.
Blata jsou krásná v každém ročním období.
- Jarní pohled vrcholí v poslední květnové dekádě. Bělostné okolíky rojovníku prozáří Blata a jeho omamná vůně proniká do okolí.
- V červnu nás zaujmou něžné kvítky klikvy a na tůňkách vystupují zlatisté kvítky bublinatek.
- Podzim změní barevnost krajiny. Na polštářích mechu jsou roztroušeny červené korálky – bobule klikev.
Turistická naučná stezka - Terčino údolí
Turistická naučná stezka vedoucí Tereziiným údolím začíná u Vstupní brány z roku 1797, kde je možné nechat zaparkovaný osobní vůz. Stezka je určená pěším návštěvníkům a je přístupná celoročně. Naučná stezka je dlouhá přibližně 7 km (délku trasy lze podle potřeby kdykoliv zkrátit) a má 12 zastavení:
- 1. Úvod
- 2. Hamr
- 3. Lázničky
- 4. Modrý dům
- 5. Vodopád
- 6. Lesy
- 7. Průhledy
- 8. Tvrz Cuknštejn
- 9. Romantické stavby
- 10. Louky
- 11. Dřeviny a byliny
- 12. Švýcarský dům
Mezi krajináři bývá Tereziino údolí považováno za jeden z vrcholných celků romanticko-sentimentálního období krajinářské architektury. Tato národní přírodní památka slouží nejen jako výborné místo pro procházky a výlety, ale i jako ukázka řemeslně jemně řešené krajinné kompozice, která si ve všech ročních období uchovává svůj půvab a přitažlivos t. Tereziino údolí patří k nejnavštěvo vanějším místům Novohradských hor.
Jindrova naučná stezka - Jindřichův Hradec
Jindrova naučná stezka vede z Jindřichova Hradce do Malého Ratmírova údolím Hamerského potoka.
V délce jedenácti kilometrů poznáte šumějící lesy, vyšlapané lesní cesty, voňavou přírodu, cvrlikání ptáků, klid a odpočinek nedaleko Jindřichova Hradce - pouhých 30 km od Třeboně..
Stezka začíná na břehu rybníka Vajgar poblíž Slavkova lesa. Trasa v určitých místech kopíruje červenou turistickou značku, na kterou se můžete podle libosti kdykoliv napojit. Procházet budete údolím Hamerského potoka s několika vzácnými druhy z živočišné i rostlinné říše. Na stezce je umístěno 21 naučných informačních panelů, které lze rozdělit podle místa výskytu. První skupinu panelů najdete kolem rybníku Vojgar, po 4 kilometrech cesty se seznámíte s Hradcem - Jindřiš, další částí je Jindřiš - Blažejov a po dalších 3 km následuje poslední část Malý Ratmírov s odpočinkovým místem u rybníka. Stezku si můžete zpříjemnit vycházkou na Vítkův hrádek, přesněji řečeno na jeho trosky.
Celodenní procházku můžete spojit s projížďkou jindřichohradeckou úzkokolejkou nebo návštěvou města Jindřichův Hradec.
Naučná trasa Křížová cesta v Římově
Trasa naučné trasy Křížová cesta v Římově vede krajinou okolí městečka Římov, které se rozkládá v sousedství Římovské vodní nádrže na řece Malši asi 15 km jižně od Českých Budějovic.
Stezka přibližuje návštěvníkům poutní místo Římov, připomíná jeho tradici a seznamuje s biblickou křížovou cestou Ježíše Krista. Současně je i dokladem barokního stavitelství.
Na 6 km dlouhé okružní trase je umístěno 25 kapliček (zastavení) s vyobrazením jednotlivých zastavení historické křížové cesty. Na vycházku je potřeba počítat asi se dvěma hodinami času. V terénu je trasa vyznačena zelenou pásovou značkou.Křížová cesta je velice pěkně rozmístěná do malebné krajiny. Mimo velikonočních svátků zde vládne opravdový klid, místo není příliš turisticky vyhledávané.
Naučná stezka Veselské pískovny
Pěším turistům je určena Naučná stezka Veselské pískovny.
V Chráněné krajinné oblasti a Biosférické rezervaci Třeboňsko se rozprotírá na 240 ha mezi městem Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov území Veselských pískoven. Pět oddělených štěrkových jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.
Naučná stezka Veselské pískovny je 7 km dlouhý okruh vybavený 14 informačními tabulemi, které jsou rozmístěny na březích dvou jezer. Tabule seznamují s historií krajiny a okolních obcí a hlavně s přírodou v oblasti štěrkových jezer, upozorňující na výskyt jedinečných a většinou i chráněných druhů rostlin i živočichů
Informace na tabulích jsou v českém, německém a anglickém jazyce.
Jedna ze zastávek (zastávka č. 7) nás seznámí s rezervací Pískový přesyp.
Začátek i konec trasy: Veselí nad Lužnicí, parkoviště u pískoven, směr Vlkov.
Z Lišova k Žižkovu Dubu
Lišov – Hůrky 3 km – rozcestí Hůrky 5,5 km – Žižkův dub 6,5 km – Velechvín 9,5 km – rozcestí Pod Vlčí jámou 11,5 km – Lišov 15 km
Nenáročný výlet krásnými lesy na Lišovsku vede k památnému dubu, u kterého údajně Jan Žižka spřádal své plány.
Asi kilometr za obcí Lišov směrem k obci Hůrky můžete z trasy odbočit k Penzionu U Vobrázků, kde najdete muzeum psacích strojů. Po dalším ujetém kilometru za obcí Hůrky se vydáte pohodlnou lesní cestou až k místnímu památnému stromu tzv. „Žižkovu dubu“. Podle pověsti se právě zde setkával Jan Žižka se svým bratrem Jaroslavem a několika místními zemany, aby se domlouvali na způsobu tažení proti mocnému rodu Rožmberků.
Trasa s číslem 1106 končí na rozcestí Pod Borovým potokem, kde se připojuje k trase s číslem 122, která vede z Českých Budějovic do Třeboně. Na křižovatce Pod Borovým potokem se cyklisté napojují ve chvíli, kdy trasa začíná vést malebnými třeboňským rybníky..
Trasa je nenáročná a můžete ji spojit s návštěvou menšího města Lišova.
Pěší stezka Římov - Kladiny - Svatý Jan
Pokud máte rádi přírodu a jste příznivci pěší turistiky, pak máme pro vás další krásnou trasu, která vede nádhernou přírodou a je dlouhá 11 km:
Římov, start – Kladiny – Sedlce – Svatý Jan n. M. – Kladiny – Římov, cíl
Kladiny - je malá vesnice, část obce Římov v okrese České Budějovice. Nachází se asi 1 km na jihovýchod od Římova. Kladiny jsou umístěny v krásné přírodě plné lesů a odsud se můžete kochat krásnými výhledy na Římovskou přehradu.
Svatý Jan nad Malší - je malá obec v okrese České Budějovice asi 10 km severně od Kaplice a asi 5 km východně od Velešína. Její poloha na kopci nad řekou Malší v nadmořské výšce 614 m umožňuje pěkný výhled do okolí. V 18. století se obec stala významným poutním místem. Tehdy zde byl v letech 1732 - 1735 vystavěn v barokním slohu kostel svatého Jana Nepomuckého. Je obklopen ambity, které k němu byly přistavěny v letech 1778 - 1782. Pěkná poloha na kopci umožňuje kruhový výhled do celé Českobudějovické pánve, zejména ke Kleti.
V roce 1997 získala obec 1. místo ve 3. ročníku soutěže o titul Vesnice roku. V roce 2003 obec převzala ocenění za 2. místo v evropském kole soutěže ENTENTE FLORALE (města a vesnice v květech a zeleni).
Naučná stezka Trhosvinensko
Trasa naučné stezky prochází obcí Trhové Sviny a je zaměřena hlavně na seznámení s přírodními a vlastivědnými zajímavostmi a na kulturní historii krajiny. Na 6 km okruhu je umístěno 10 zastavení, která není náročná a volnou chůzí trvá necelé 2 hod. Začátek i konec trasy je na autobusovém nádraží v Trhových Svinech.
Mezi zajímavosti na této stezce patří barokní poutní kostel ve stylu ruských kostelů Svatá Trojice či Buškův hamr (funkční technická památka s expozicí originálního hamernického nářadí a lidového nábytku).
Ze zastávek se dozvíte více o přírodě,o kostele Svatá Trojice a místních mlýnech. 1. zastávka: Úvodní panel
2. zastávka: Weisserův park
3. zastávka: Svatotrojiční cesta
4. zastávka: Svatá Trojice
5. zastávka: U Trajerů mlýna
6. zastávka: Valcha
7. zastávka: U lomečku
8. zastávka:Buškův hamr
9. zastávka: Pod vodojemem
10.zastávka:Skautský park
|