Vodáci na řece Lužnici

Pramen: Rakousko - Novohradské hory   

Délka toku (sjízdné) v km: 146

Podmínky: Pod Majdalenou se řeka rozděluje na Novou a Starou. Stará je meandrující, zarostlá a těžko průjezdná s problematickým dostatkem vody a Novou s umělým 13 km dlouhým tokem, který má dostatek vody. Celý tok až k Veselí je součástí CHKO s omezeným tábořením. Je to velmi klidná řeka, vhodná pro začátečníky a komáry.

Nejhezčí úsek: Stará řeka (k rybníku Rožumberk) - je to rezervace se zákazem výstupu, ale velmi zablokovaná stromy, a pak úsek od Tábora k ústí.

Obvyklý začátek a konec: Nová Ves 146.9, Dvory 136.7, Suchdol 125.1, Majdalena 113.5, Veselí 75, Planá 48.1, Koloděje 4.2

Přeprava lodí vlakem: Suchdol nad Lužnicí (125), Veselí nad Lužnicí (75), Soběslav (65), Bechyně (12)

Přístup k řece: silnici i ČD dobře

Tábořiště: dostatek, jen při průjezdu Starou řekou je 22 km bez možnosti kempování

Na horním toku Lužnice a zejména pak na tzv. „Staré řece“ zažijete to, co na jiné české řece zažít nemůžete. Koryto plné zatáček ostrých někdy tak, že uprostřed oblouku nevidíte háčkovi na záda, je po obou březích zarostlé hustým křovím spadajícím až do vody. Občas leží v řece strom, někdy netušíte, jestli za nejbližším křovím jet doleva, nebo doprava. Je to vynikající škola ovládání lodi a někdy i vlastních emocí. Abychom jste se vyhnuli pádlování přes rybník Rožmberk a následujícímu nepříliš zajímavému úseku do Veselí nad Lužnicí, využijte tzv. „Novou řeku“ -  umělý kanál vybudovaný v 16. století Jakubem Krčínem z Jelčan. Nová řeka měla odvádět povodňovou vodu z Lužnice do 14 kilometrů vzdálené Nežárky a zabránit tak protržení hráze Rožmberka. Po vodách řeky Nežárky pak proplujte nepříliš hustě osídlenou krajinou až do Veselí nad Lužnicí. Zde se znovu setkáte s Lužnicí, která je v těchto místech už širokou a línou řekou.  Pod Táborem se Lužnice zařezává do hlubokého skalnatého zalesněného údolí plného krásných peřejí, zajímavých jezů a historických a technických památek.

Kempy na Lužnici jsou na dobré úrovni a navíc ani nebývají přeplněné. Restaurací a kiosků je podél řeky pomálu, ale na oběd se vždy nějaká příjemná vesnická hospůdka najde. V kempech se pak o občerstvení starají kiosky, takže kdo nechce vařit, nemusí si s sebou brát ani ešus. 

                           

Nenechte si ujít kalendář vodáckých akcí 2015.

Přijeďte na dovolenou do Jižních Čech a rádi Vás ubytujeme v Třeboni v penzionu Admirál. Již nyní si zarezervujte ubytování a těšíme se na Vás :

[[FORMULAR id=form_23 title="Rezervace%20z%20www.penzion-admiral.cz"]]

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout

Penzion Admirál v Třeboni hodnocení