Třeboňský augustiniánský klášter
Bývalý augustiniánský klášter v Třeboni naleznete kousek od Jiráskových sadů, u Masarykova náměstí. Souboru budov bývalého augustiniánského kláštera dominuje kostel svatého Jiljí. Dějiny Třeboně jsou úzce spjaty s klášterem. Klášter byl předním centrem vzdělanosti a umění v Jižních Čechách. Areál kláštera byl v roce 1995 vyhlášen Národní kulturní památkou. Augustiniánský klášter založili Rožmberkové v roce 1367 v sousedství kostela svatého Jiljí, pocházejícího z roku 1280.
V budově konventu se do dnešních dnů dochovala, v původní podobě, křížová chodba. Na jižní straně nádvoří, rozkládající se před konventem, nechal v roce 1380 Petr z Rožmberka postavit dům s kaplí svatého Jana Křtitele.
Ostatní budovy tvořící toto nádvoří pocházejí převážně z 18. století. Ve středu nádvoří je kašna zhotovená na konci 17. století. Kostel svatého Jiljí je dominantou areálu kláštera a v době výstavby kláštera byl kostel přestavěn.
Interiér kostela zdobí malby z 15. století. V roce 1897 až 1903 proběhla rozsáhlá rekonstrukce kláštera a kostela a kostelní věž byla regotizovaná.
Z vybavení klášterního kostela se za nejcennější považují dvě umělecká díla:
Jsou to tři oltářní desky Mistra Třeboňského a druhou nejvýznamnější památkou je z doby kolem roku 1400 Madona Třeboňská, kterou můžete dodnes vidět v třeboňském kostele.
Více informací o stavbě, historii, významných osobnostech kláštera a dalších důležitých událostech se můžete dočíst v knize Jaroslava Kadlece Klášter augustiniánských kanovníků v Třeboni (2004).
V okolí můžete navštívit zámek v Třeboni, Schwarzenberskou hrobku, rybník Svět, pivovar Bohemia Regent či lázně.