Chcete si vyzkoušet vyrobit svůj vlastní burčák? Receptů a postupů je mnoho, nabízíme Vám jeden z nich. Budete potřebovat nádobu na vylisovanou šťávu (nejlépe demižon), trychtýř, hadičku na stáčení, lis a samozřejmě to nejnutnější – hrozny. Dále krystalový cukr na doslazení.

Hrozny je nejlépe nechat den odležet, můžete je i trochu rozmačkat. Hrozny pustí šťávu – vinný mošt, který se nazývá samotok, jež vzniká bez nutnosti lisování.

Pokud máte vše nachystané, můžete začít se samotným lisováním. Nespěchejte, právě naopak, hrozny lisujte pomalu a s láskou. Burčák se Vám za to odmění nejen vynikající chutí, ale také dle Vaší poctivosti i množstvím. Pokud lisování uspěcháte, spousta šťávy zůstane v hroznech a Vy budeme mít o to méně tohoto skvělého nápoje.

Je zapotřebí upravit cukernatost. Vinný mošt by měl mít 21° cukru (to znamená 21 kg na 100 litrů). V průměru se přidává cca 6 kg cukru na 100 litrů.

Po doslazení vylisovanou šťávu řádně rozmíchejte. Poté přelijte mošt do demižonu tak, aby zhruba z jedné třetiny zůstal prázdný a tekutina mohla kvasit, aniž by Vám přetekla. Nádobu neuzavírejte napevno, aby nepraskla v důsledku nahromadění oxidu uhličitého, který se při kvašení uvolňuje spolu s teplem. Demižon s vinným moštem by měl být uskladněn v místnosti s teplotou od 15° do 25° C.  Mladé víno pracuje, jeho teplota stoupá a to naznačuje, že se začíná blížit stádium nejkvalitnějšího burčáku.

Po skončení kvašení tekutinu slijte tak, aby se oddělilo čisté víno a znovu jej nalijte do čistých demižonů. Ty je nutné naplnit co nejvíc k hrdlu, aby se k vínu dostalo co nejméně vzduchu. Nastává fáze samostatného dozrávání a čiření – odstranění bílkovin a dalších nežádoucích látek z hotového vína. Burčák necháváme kvasit cca 10 – 15 dní dle teploty v místnosti.

Potřebné množství již hotového burčáku poté stáčíme do lahví a ihned jej můžeme začít konzumovat. Díky postupnému odlévání si budete moci burčák vychutnávat mnohem déle bez toho, že by se Vám zkazil a museli jste jej vylít.

Výroba burčáku z bílých hroznů je náročnější, než-li z červených. Začátečníkům doporučujeme vyzkoušet napřed burčák z červených hroznů. Je to z důvodu vyšší cukernatosti těchto bobulí a proto budete mít méně práce a nebudete muset mošt před kvašením doslazovat.

NA ZDRAVÍ!